Campionul mondial Michael Schumacher și-a încheiat cariera în cursele de Formula Unu

Campionul mondial Michael Schumacher și-a încheiat cariera în cursele de Formula Unu. Schumacher, acum în vîrstă de 43 de ani și de șapte ori campion mondial, a sosit pe locul șapte duminică la Marele Premiu al Braziliei, ultima cursă din cariera sa profesională de aproape 20 de ani. Cursa a fost cîștigată de un conațional al lui Schumacher, Sebastan Vettel, care e la a treia victorie consecutivă în Campionatul mondial de Formula Unu din 2012. Cel mai de succes șofer de curse din toate timpurile, Michael Schumacher a cîștigat 91 de curse, între care șapte pentru Benetton și Ferrari, înainte de a intra în echipa Mercedes unde a activat ultimii trei ani.