Serviciul Român de Informaţii este o instituţie care, începînd cu 1990, a fost "curăţată" de toate elementele caracteristice poliţiei politice, a declarat preşedintele Ion Iliescu, în cadrul întîlnirii cu directorul SRI Radu Timofte şi alţi membri din conducerea serviciului.