Rusia eliminată la Campionatul Mondial de Fotbal

Rusia se desparte de Cupa Mondială la Fotbal din Brazilia după ce joi seară a făcut egal cu Algeria la Curitiba. Rusia, gazda următoarei ediții a Cupei Mondiale, a luat conducerea în minutul 6 după o lovitură cu capul a lui Alexander Kokorin. Dar după pauză o greșeală a portarului rus Igor Akinfeev a permis algerienilor să egaleze. Algeria a încheiat grupa H pe locul al doilea, trecând pentru prima oară în istorie în faza jocurilor eliminatorii. În fruntea grupei s-a clasat Belgia, care a învins aseară cu 1-0 Coreea de Sud. Tot joi, mai devreme, Statele Unite s-au calificat în premieră în optimi, deși au pierdut cu 1-0 ultimul meci din grupă cu Germania. În faza următoare Algeria se va confrunta cu Germania, iar Statele Unite cu Belgia.