Ministrul moldovean al apărării , Valeriu Troenco, a spus, la reintoarcerea de la summit-ul NATO, ca Moldova a obţinut o şansă extraordinară de a-şi moderniza armata. „Nu neg ca avem probleme, că avem multă tehnica invechită, dar am inţeles că nu suntem singuri,” a spus ministrul.
La summitul NATO din Ţara Galilor, Republica Moldova, care este un stat neutru, a fost inlcusă în două programe noi ale Alianţei, unul care ţine de interoperabilitate, iar altil “ Defence Capacity Building” care sprijină modernizarea armatelor din ţările partenere.
Republica Moldova participă la misiunea de pacificare KFOR din Kosovo, sub mandate ONU şi a a participat ca invitată la summitul NATO alături de Georgia şi Ucraina.