Cancelara germană Angela Merkel, președintele Franței, François Hollande, președintele rus Vladimir Putin şi liderul ucrainean Petro Poroșenko se vor întâlni miercuri la Minsk pentru a discuta noul plan de pace pentru estul Ucrainie, iniţiat de Germania şi Franţa. Summitul a fost anunţat de purtătorul de cuvânt al guvernului german, după o discuţie telefonică între cei patru lideri.
Ulterior, preşedintele Vladimir Putin a precizat că „summitul va avea loc numai dacă în prealabil sunt clarificate o serie de probleme”.
Merkel și Hollande au discutat deja planul, joi și vineri, la Kiev și Moscova, în întrevederi separate cu liderii celor două țări. Este foarte rar ca d-na Merkel să se implice personal într-o astfel de „navetă diplomatică”, dar este cunoscută şi relaţia specială pe care o are cu Vladimir Putin. Majoritatea experţilor şi a politicienilor sunt de părere că este singura, în acest moment, care ar putea influenţa deciziile preşedintelui rus.