Guvernul ucrainean și rebelii pro-ruși nu și-au retras armamentul greu de pe linia frontului. Cele două părți urmau să înceapă marți 17 februarie retragerea tancurilor, a pieselor de artilerie și a rachetelor, care ar fi fost faza a doua a noului armistițiu semnat la Minsk săptămâna trecută. Încetarea focului declarată pentru 15 februarie a fost în mare parte respectată, dar se relatează că forțele guvernamentale și separatiștii sînt angajați în lupte grele la periferia orașului Debalțeve și în apropiere de gara acestui oraș.