Reluarea alimentării cu energie nucleară în Japonia pusă sub semnul întrebării de decizia unui tribunal

Decizia unui tribunal din Japonia ar putea amâna reluarea alimentării cu energie nucleară. Tribunalul a acceptat plângerea locuitorilor dintr-o regiune despre securitatea centralei Takahama, ale cărei reactoare urmau să fie repornite. Un precedent pe plan juridic, care s-ar putea repeta. Japonia a oprit alimentarea cu energie nucleară după accidentul de la centrala atomică de la Fukușima, din 2011.