Se relatează că chirurgii moldoveni au renunțat să mai facă grevă generală luni după ce un coleg de-al lor a fost eliberat din arest preventiv, unde fusese plasat împreună cu un anesteziolog și o soră medicală după moartea suspectă a unui pacient. Potrivit presei de la Chișinău procurorii au decis cercetarea în stare de libertate a celor trei angajați medicali, învinuiți de neglijență în serviciu după moartea unui tânăr de 27 de ani din Călărași în urma unei operații banale de apendicită. Înaintea eliberării celor trei o asociație a chirurgilor hotărâse că de începând luni, 27 aprilie, în semn de protest, se vor face doar operații în cazurile de urgență.