Oficialitățile din sănătate din Statele Unite au informat despre primul caz de infecție rezistentă la toate antibioticele cunoscute, exprimându-și teama că super-virusul ar putea crea mari pericole dacă se răspândește. „Riscăm să intrăm în era post-antibiotică”, a avertizat joi, la Washington, Thomas Frieden, directorului Centrului pentru Controlul și Prevenirea Maladiilor. El a spus că infecția a fost găsită în tractul urinar al unei femei de 49 de ani din Pennsylvania, care nu a reacționat nici măcar la colistin, un antibiotic destinat tocmai unor asemenea bacterii pe care specialiștii le numesc „de coșmar”. O genă rezistentă la colistin fusese găsită anul trecut la oameni și porcine în China, după ce în 2010 India informase despre un super-virus.