Zeci de oficialități de la Departamentul de Stat al Statelor Unite au criticat într-un document intern politica americană în Siria, propunând bombardamente aeriene împotriva trupelor guvernului de la Damasc. „Memoriul de dezacord”, care este o formă oficială de lucru în diplomația americană, încurajând părerile alternative, a fost semnat de 51 de oficialități diplomatice americane. El spune că regimul președintelui Bașar al-Assad trebuie pedepsit pentru încălcarea repetată a armistițiului fragil menit să pună capăt conflictului vechi de cinci ani. Memoriul vine pe fondul informațiilor că în Siria forțele rusești bombardează formațiuni rebele sprijinite de americani.