Șeful noului cabinet din Serbia spune că din guvernul său va face parte primul ministru homosexual declarat din această țară. Premierul Alexandr Vucici a anunțat că e vorba de Ana Brnabici, de 40 de ani, care va deține portofoliul administrației publice. Vucici a mai spus că e conștient că această numire va atrage atenția opiniei publice într-o țară în care persoanele LGBT sînt deseori hărțuite. Se așteaptă guvernul de centru-dreapta al lui Vucici să fie confirmat la sfîrșitul acestei săptămâni, la mai mult de trei luni de la alegerile anticipate din 24 aprilie. Serbia a promis să îmbunătățească respectarea drepturilor minorităților sexuale, în încercarea sa de a intra în Uniunea Europeană. În trecut, marșurile gay au fost ținute sub protecția poliției din cauza amenințărilor venite din parea organizațiilor de skinheads.