Reuniunea miniștrilor apărării NATO: din 2017, se întărește prezența militară în flancul estic

După prima zi a reuniunii miniștrilor apărării NATO la Bruxelle, secretarul general al Alianței, Jens Stoltenberg a salutat din nou decizia Canadei, Germaniei, Marii Britanii și Statelor Unite de a conduce cîte un batalion care va fi staționat , prin rotație, în țările Baltice și Polonia , într-un semn „clar” al sprijinului pentru țările din flancul estic. Desfășurarea acestor trupe fusese decisă la summitul NATO de la Varșovia din iunile și va avea loc cu începere din 2017.