Tiraspolul susține că ar dori ca negocierile în formatul 5+2 să fie „mai active”

Regiunea transnistreană vrea ca negocierile în formatul 5+2 să fie „mai active”, a declarat vineri ministrul de externe al regimului de la Tiraspol, Vitali Ignatiev, citat de agenția rusă TASS. El a făcut remarca în marginea unei întâlniri cu șeful misiunii OSCE în Moldova, Michael Scanlan. Ceva mai devreme, la o întâlnire cu ambasadori europeni, Ignatiev s-a plâns că autoritățile de la Chișinău ar bloca „inițiativele” Tiraspolului pentru rezolvarea conflictului. „Zeci de inițiative practice ale Transnistriei se află pe masa de negocieri”, a spus Ignatiev, insistând că practica așa-numiților „pași mărunți” în dialogul peste Nistru este bună, dar principalul neajuns este absența unui mecanism care să vegheze cum sunt aplicate în practică deciziile luate în comun.