La Comrat era programat astăzi un miting împotriva contestării rezultatelor alegerilor de la 13 noiembrie, câștigate de socialistul Igor Dodon. Potrivit site-ului Găgăuziainfo.md, preluat de „Ziarul Național”, unul din organizatorii mitingului, Mihail Vlah, a spus că „rezultatele turului II reprezintă voința poporului, și societatea găgăuză este gata să o apere”. Învinsa alegerilor, Maia Sandu, a contestat în instanță victoria lui Igor Dodon, invocând fraude. Contestații au depus și peste o sută de alegători din diasporă, care n-au mai prins buletine de vot. Observatorii internaționali au spus că în ciuda unor neajunsuri ale campaniei electorale, procesul de votare din ambele tururi de scrutin a fost corect. În turul al doilea, Dodon a fost votat de alegătorii din regiunea găgăuză aproape în unanimitate.