Cancelara Germaniei, Angela Merkel, și președintele Rusiei, Vladimir Putin, au avut în cursul zilei o convorbire telefonică pe tema evoluțiilor din Siria și a proiectului Nord Stream 2. Potrivit Kremlinului, Putin a criticat atacurile franco-britano-americane din Siria de la sfârșitul săptămânii, considerându-le „un act de agresiune”. Potrivit Kremlinului, ambele părți ar fi căzut de acord că este nevoie de o investigație „obiectivă” asupra atacului din Douma, din 7 aprilie, considerat de Occident drept un atac chimic și care a determinat acțiunile militare din 14 aprilie. Rusia și Siria susțin că nu a existat nici un atac chimic la Douma și, așa cum spunea luni șeful diplomației Ruse, Serghei Lavrov, totul ar fi fost „o înscenare”. Potrivit Kremlinului, cei doi lideri au discutat și despre proiectul energetic Nord Stream 2, proiect față de care există opoziția Poloniei, țărilor Baltice și Statelor Unite. Conducta plănuită ar urma să treacă pe sub Marea Baltică spre Germania. Săptămâna trecuta, Angela Merkel a lăsat să se înțeleagă că ar fi „considerente politice” ce trebuie luate în seamă înainte de a demara proiectul.