Ministrul Iranian de externe Mohammad Javad Zarif vizitează China, o vizită care are loc după ce președintele Donald Trump a anunțat ieșirea Statelor Unite din acordul nuclear iranian semnat în 2015. Potrivit diplomației de la Teheran, Zarif va izita în actualul său turneu și Moscova și Bruxelles-ul. Franța Germania, Marea Britanie, Rusia și China, țări semnatare ale acordului au anunțat că vor continua să respecte tratatul, iar autoritățile iraniene au spus că îl cor respecta și ele cît timp va aduce beneficii economiei. Purtătorul de cuvînt al ministerului de externe al Chinei comuniste a spus că Beijingul este foarte îngrijorat de direcția în care merge chestiunea nucleară iraniană și dorește să păstreze căile de comunicare cu toate părțile relevante, inclusiv cu Iranul.
Ministrul Iranian de externe Mohammad Javad Zarif vizitează China
Mohammad Javad Zarif, imagine de arhivă