Cel puțin 20 de oameni au fost reținuți la Moscova, la o demonstrație împotriva tentativelor de limitare a libertății pe Internet, au anunțat coordonatorii protestului organizat de Frontul de Stânga, al activistului Serghei Udalțov. Participanții la demonstrația de duminică au cerut deblocarea aplicației de mesagerie Telegram, au scandat lozinci antiguvernamentale și împotriva cenzurii pe internet. Demonstrația urmează unora mult mai ample care au avut loc la Moscova și St. Petersburg pe 1 mai. Autoritățile au încercat să blocheze mesageria Telegram luna trecută, după refuzul acesteia să ofere Serviciului Federal de Securitate al Rusiei cheile de acces la mesajele utilizatorilor.
Poliția rusă reține participanți la o demonstrație la Moscova în favoarea libertății Internetului
La demonstrația de duminică, la Moscova