Procurorul-şef al Direcție Naționale Anticorupție din România, Laura Codruţa Kovesi, a afirmat miercuri la sediul ONU că provocarea cea mai mare pentru România este păstrarea independenţei judecătorilor şi procurorilor. Într-un discurs ținut cu ocazia marcării a 15 ani de la adoptarea Convenției împotriva Corupției, Kovesi a mai declarat că în ultimii cinci ani, DNA a trimis în judecată peste 68 demnitari, dintre care 14 miniştri şi foşti miniştri şi 53 de membri ai Parlamentului, dispunând măsuri asigurătorii de peste 2,3 miliarde dolari. Convenția ONU a fost semnată și ratificată de 182 de stat.
Codruța Kovesi: Provocarea cea mai mare pentru Romănia este păstrarea independenței judecătorilor și a procurorilor
Laura Codruța Kovesi