Câteva sute de persoane au demonstrat în fața Parlamentului la Chișinău împotriva drepturilor minorităților sexuale

Câteva sute de persoane au demonstrat joi în fața Parlamentului R. Moldova, în capitală împotriva drepturilor minorităților sexuale, cu ocazia împlinirii a șase ani de la adoptarea Legii egalității de șanse. Demonstranții purtau pancarte pe care scria „Bărbat + Femeie = Familie”, „Stop propagandei homosexualismului” și altele. Protestatarii au fost încurajați de deputatul socialist Vlad Bătrâncea, care le-a dus mesajul în parlament, spunându-le apoi legislatorilor că „societatea este nemulțumită de marșurile minorităților sexuale”. Adoptarea legii egalității de șanse de parlament la 31 mai 2012 a venit ca răspuns la cerințele UE pentru eliminarea vizelor pentru moldoveni. Legea a facilitate teoretic printre altele eliminarea discriminării persoanelor LGBT pe piața muncii.