Câteva sute de persoane au demonstrat joi în fața Parlamentului R. Moldova, în capitală împotriva drepturilor minorităților sexuale, cu ocazia împlinirii a șase ani de la adoptarea Legii egalității de șanse. Demonstranții purtau pancarte pe care scria „Bărbat + Femeie = Familie”, „Stop propagandei homosexualismului” și altele. Protestatarii au fost încurajați de deputatul socialist Vlad Bătrâncea, care le-a dus mesajul în parlament, spunându-le apoi legislatorilor că „societatea este nemulțumită de marșurile minorităților sexuale”. Adoptarea legii egalității de șanse de parlament la 31 mai 2012 a venit ca răspuns la cerințele UE pentru eliminarea vizelor pentru moldoveni. Legea a facilitate teoretic printre altele eliminarea discriminării persoanelor LGBT pe piața muncii.