Donald Trump susține că a rezolvat „în mare parte” criza legată de programul nuclear al Coreei de Nord

Președintele american Donald Trump susține că a rezolvat „în mare parte” criza cu privire la programul nuclear al Coreei de Nord, în timpul Summitul de la Singapore, unde s-a întâlnit cu liderul de la Phenian Kim Jong Un.

Vorbind astăzi reporterilor, Trump a declarat că predecesorul său, fostul președinte american Barack Obama, l-a atenționat că programul nord-coreean cu arme nucleare reprezintă “cea mai periculoasă problemă” cu care se confruntă Statele Unite.

„Eu am rezolvat în mare parte această problemă”, le-a spus Trump reporterilor.

Președintele american s-a întâlnit cu liderul de la Phenian Kim Jong Un pe 12 iunie, în Singapore, unde au semnat o declarație în care Kim Jong Un și-a reafirmat devotamentul de a denucleariza peninsula coreeană.

Donald Trump a răspuns și criticilor care susțin că textul declarației semnate cu Coreea de Nord este mai degrabă vag și că Statele Unite ar fi oferit mai mult decât ar fi primit. Președintele american a spus că a obținut “totul” în dialogul cu Kim Jong Un, adăugând că nu a insistat pe subiectul încălcării drepturilor omului în peninsulă, pentru că “nu a vrut să înceapă un război nuclear cu Coreea de Nord”.