Președintele Putin susține naționala Rusiei după eliminarea din Cupa Mondială

Jucătorii croați în meciul de sîmbătă de la Soci

Speranța Federației Ruse de a câștiga Cupa mondială la fotbal a fost spulberată sâmbătă seara, după ce echipa națională a pierdut în fața Croației, în urma loviturilor de la 11 metri, cu 4 la 3.

Președintele rus Vladimir Putin a spus în dimineața acestei zile că, în pofida înfrângerii, este „mândru” de naționala Federației Ruse. Purtătorul de cuvânt de la Kremlin, Dmitri Peskov, este citat de Interfax spunând că Putin, care a urmărit meciul de la distanță, îi consideră pe jucători niște „eroi”. „Am pierdut într-un meci dur și corect”, a declarat liderul de la Kremlin. După înfrângere, jucătorii naționalei ruse au anunțat că părăsesc campionatul „cu lacrimi în ochi, dar cu fruntea sus”.