Proteste antiguvernamentale vineri seară la București

La demonstrația de vineri de la București

Câteva sute de oameni au protestat în Piața Victoriei din București, vineri seara, la o săptămână de la demonstrația antiguvernamentală amplă din 10 august reprimată violent de jandarmerie. Manifestația de vineri a survenit după ce șefa guvernului, Viorica Dăncilă, a trimis o scrisoare conducerii Comisiei Europene pentru a justifica intervenția jandarmilor, acuzând politicienii de opoziție de „încercări de înlăturare pe cale violentă a unui guvern legitim”. Participanții la manifestația de vineri au cerut în continuare demisia guvernului și condamnarea celor vinovați de actele violente împotriva protestatarilor pașnici de acum o săptămână.