Ministrul german de externe a spus că Europa trebuie să umple golurile create prin retragerea Statelor Unite din organizații internaționale și din regiuni-cheie de pe planetă. Ministrul Heiko Maas le-a spus diplomaților germani luni la Berlin că Europa va trebui să-și mărească ponderea politică și financiară la Națiunile Unite și Organizația Mondială a Comerțului – ambele țintele criticilor și presiunilor Washingtonului după preluarea puterii anul trecut de președintele Donald Trump. Ministrul german a îndemnat de asemenea Europa să-și intensifice activitățile în vestul Balcanilor, în Orientul Mijlociu și Africa, avertizând că „noi, europenii, plătim prețul războiului, sărăciei și alungării oamenilor de la casele lor în vecinătatea noastră”. Maas a mai spus că Europa va trebui să-și reechilibreze relația cu Statele Unite, dar obiectivul nu va fi niciodată „Europa înainte de toate” – o aluzie la sloganul de campanie al lui Trump.
Heiko Maas: Europa va trebui să-și reechilibreze relația cu Statele Unite
Heiko Maas, imagine de arhivă.