Medici germani: viața lui Piotr Verzilov nu este în pericol, dar are nevoie în continuare de terapie intensivă

Activistul Pussy Riot Piotr Verzilov la aeroportul din Berlin, 15 septembrie 2018.

Medicii de la spitalul german unde este internat activistul rus Piotr Verzilov în urma unei posibile otrăviri a spus că viața lui nu este în pericol, dar are nevoie în continuare de terapie intensivă. Doctorul berlinez Karl Max Einhaeupl a spus că Verzilov nu suferă de vreo maladie cronică, iar simptomele constatate la Berlin fac „foarte plauzibile” afirmațiile că ar fi fost otrăvit. Colegul său, dr. Kai-Uwe Eckardt, a spus la rândul lui că Verzilov a fost tratat corect la Moscova înainte să fie adus la Berlin sâmbătă noapta. Nadejda Tolokonnikova, soția lui Verzilov, membră în Pussy Riot, a spus presei germane că Verzilov a fost otrăvit intenționat, într-o încercare de a-l înfricoșa sau de a-l ucide.