Medicii de la spitalul german unde este internat activistul rus Piotr Verzilov în urma unei posibile otrăviri a spus că viața lui nu este în pericol, dar are nevoie în continuare de terapie intensivă. Doctorul berlinez Karl Max Einhaeupl a spus că Verzilov nu suferă de vreo maladie cronică, iar simptomele constatate la Berlin fac „foarte plauzibile” afirmațiile că ar fi fost otrăvit. Colegul său, dr. Kai-Uwe Eckardt, a spus la rândul lui că Verzilov a fost tratat corect la Moscova înainte să fie adus la Berlin sâmbătă noapta. Nadejda Tolokonnikova, soția lui Verzilov, membră în Pussy Riot, a spus presei germane că Verzilov a fost otrăvit intenționat, într-o încercare de a-l înfricoșa sau de a-l ucide.
Medici germani: viața lui Piotr Verzilov nu este în pericol, dar are nevoie în continuare de terapie intensivă
Activistul Pussy Riot Piotr Verzilov la aeroportul din Berlin, 15 septembrie 2018.