Statele Unite suspendă tratatul de prietenie cu Iranul

Judecătorii Tribunalului Internațional de la Haga, 3 octombrie 2018

Statele Unite au anunțat că suspendă tratatul de prietenie cu Iranul, după ce regimul de la Teheran a adus in fata unei instanțe internaționale chestiunea sancțiunilor impuse Iranului de către Statele Unite. Secretarul de stat Mike Pompeo a spus că decizia este întîrziată cu 39 de ani – adică din momentul victoriei revoluției Islamice din 1979. Teheranul a numit Statele Unite drept „un regim ilegal”. Ieri, Curtea Internațională de Justitie a cerut Statelor Unite să diminueze sancțiunile reimpuse regimului de la Teheran, după ce Washingtonul s-a retras din acordul nuclear din 2015 semnat de șase puteri ale lumii cu regimul de la Teheran. Tratatul de prietenie cu Iranul – din care s-au retras acum Statele Unite – dateaza din 1955 și în baza lui și a relațiilor de „prietenie” dintre cele doua țări, acordă Curtii Internaționale de Justitie jurisdicția asupra disputelor dintre ele. Acordul fusese încheiat într-o perioada de bune relații dintre regimul de la Teheran si cel american. Dupa Revoluția Islamică din 1979, relațiile dintre cele doua țări au cunoscut multe momente de tensiune.