Guvernul român anunță că va propune în Parlament un proiect de lege privind parteneriatul civil

La o demonstrație de protest împotriva referendumului, la București

În România, ministrul delegat pentru Afaceri Europene, Victor Negrescu, a anunţat luni că săptămâna viitoare va fi depus la Parlament un proiect de lege privind parteneriatul civil, formă de legalizare a relațiilor gay. Anunțul vine la numai o zi după eșecul referendumului din 6-7 octombrie privind redefirea limitată a familiei drept nucleul scietății bazat pe căsătoria dintre un bărbat și o femeie.

Victor Negrescu, citat de Agerpres, a declarat: „Vreau să vă spun că acest proiect este aici şi este completat; este complet, a fost discutat cu partenerii din societatea civilă, cu actorii sociali, cu formaţiunile politice şi acest proiect urmează să fie depus săptămâna viitoare de colegi parlamentari. (…) Nu pentru a crea noi disensiuni, ci pentru a crea noi soluţii".