Dereck Hogan, noul ambasador al Statelor Unite în Republica Moldova, a sosit la Chișinău

Ambasadorul american Dereck J. Hogan

Joi a sosit la Chișinău noul ambasador al Statelor Unite în Republica Moldova. Dereck Hogan a fost numit ambasador printr-un decret semnat de Donald Trump vara trecută, fiind succesorul lui James D. Pettit, numit în 2014 de precedentul preşedinte american, Barack Obama. Hogan are o experienţă diplomatică de 20 de ani, fiind anterior în diverse misiuni în Rusia, Azerbaidjan şi Afganistan. Ultima sa funcţie a fost de secretar executiv adjunct în Departamentul de Stat, fiind specializat pe zona Europei de Est. Noul ambasador și-a prezentat biografia și așteptările de la numirea la Chișinău într-un mesaj video în care vorbește fluent româna și rusa.