17 din cei 22 de moldoveni care ar fi fost exploatați în scop de muncă în Spania au revenit acasă, a anunțat ministerul moldovean de externe. Cazul a ajuns în atenția publică după un video postat pe rețelele de socializare, unde mai mulți moldoveni s-au plâns că „sunt ținuți ostatici, ca niște sclavi”. Ulterior, Centrul pentru combaterea traficului de persoane de la Chișinău s-a autosesizat.