Ministerul moldovean al sănătății a creat o comisie care investighează moartea celor două fetițe intoxicate cu ierbicide într-un sat din raionul Cantemir, iar procuratura din raion a deschis și ea o anchetă informează site-ul Deschide.md. Fetițele au murit luni dimineață la spital, iar alte trei persoane din aceeași familie, două femei și un băiat, sunt internate în spitale din Chișinău. Deschide.md a scris luni seară, citându-l pe Sergiu Obreja, primarul satului Flocoasa, unde s-a produs tragedia, că familia ar fi chemat ambulanța deja duminică seară, dar medicii au plecat după ce le-au administrat pacienților niște pastile. Potrivit aceluiași site, Iurie Mihaescu, directorul Spitalului Raional Cantemir, unde au murit luni dimineață fetițele de 4, respectiv 11 ani, a declarat că ele ar fi putut fi salvate dacă erau aduse mai devreme la spital.
Ministerul moldovean al sănătății a creat o comisie care investighează moartea celor două fetițe din raionul Cantemir
Imagine generică.