Mii de persoane au manifestat din nou în Franța în cadrul mișcării denumite a „vestelor galbene”

La protestele de astăzi de la Paris

În Franța, mii de persoane au participat astăzi la protestele „vestelor galbene” care s-au transformat dintr-un protest împotriva scumpirii carburanților, într-un general împotriva administrației Macron. Din nou, pe Champs Elysses au avut loc ciocniri între manifestanți si poliție. Premierul Edouard Philippe a declarat ulterior că peste 100 de persoane au fost reținute. Numărul protestatarilor în toată Franța a fost estimate astăzi la peste 30 de mii, cu mult sub 280 de mii, câți participaseră la primele proteste ale „vestelor galbene”, pe 17 noiembrie, relatează AFP. Majorarea prețului la carburanți este combinată cu o reformă fiscală foarte nepopulară.