Statele Unite au început aducerea acasă a militarilor săi din Siria, trecând la o nouă fază a campaniei împotriva grupării islamiste Statul Islamic, a anunțat Casa Albă. Purtătoarea de cuvânt Sarah Sanders a declarat că, în Siria „califatului teritorial” al islamiștilor a fost înfrânt. Anunțul urmează relatărilor presei americane, care cita oficiali militari spunând că se fac planuri pentru o retragere „completă” și „rapidă” a militarilor americani din Siria. Ceva mai devreme, președintele Donald Trump a scris pe Twitter că înfrângerea Statul Islamic în Siria a fost „singurul motiv al aflării acolo” a trupelor americane. Aproximativ două mii de militari americani s-au aflat până acum în Siria, mulți dintre ei făcând parte din trupele speciale care ajutau o alianță a combatanților kurzi să lupte contra militanților islamiști.
Casa Albă anunță începutul retragerii trupelor americane din Siria
Un vehicul militar american de sprijin în provincia Deir Ezzor din Siria, 15 decembrie 2018