Fostul lider al liberalilor, Mihai Ghimpu, a amenințat că-l va da în judecată pe liderul Platformei DA, Andrei Năstase, care l-ar fi acuzat de implicare în furtul miliardului din sistemul bancar. Într-o cerere prealabilă de chemare în judecată dată publicității de Ghimpu pe Facebook acesta spune că Năstase i-ar fi lezat onoarea și demnitatea și îi cere achitarea unor prejudicii morale simbolice, de un leu. „Nu dau nici 30 de bănuți pe onoarea și demnitatea lui Ghimpu”, a spus Năstase în replică, răspunzând unei întrebări la o conferință de presă. Mihai Ghimpu și Partidul său Liberal nu au făcut parte din coaliția de guvernământ în perioada devalizării băncilor, în 2014. Ghimpu spune că și-a avertizat public colegii de coaliție, de până și de după furt, despre faptul că acesta poate avea loc, dar avertismentele sale au fost neglijate.
Schimb de replici între Mihai Ghimpu și Andrei Năstase la Chișinău
Mihai Ghimpu, fostul lider al PL