Cum a câștigat Denis Vieru medalia de bronz la Paris

În vârstă de 28 de ani, Denis Vieru (dreapta) a câștigat bronzul la Jocurile Olimpice de la Paris în categoria de greutate 66 kg. Participase și la olimpiada de la Tokyo (2021), fără să ia însă vreo medalie.

Judocanul moldovean a împărțit podiumul olimpic la Champ-de-Mars Arena cu (de la stânga la dreapta) brazilianul Willian Lima (argint), japonezul Hifumi Abe (aur) și kazahul Gusman Kyrgyzbayev, care a luat și el o medalie de bronz.

Vieru (în alb) a debutat cu o victorie la Jocurile Olimpice de la Paris, după ce s-a impus în fața finlandezului Luukas Saha.

În sferturile de finală, Vieru l-a învins pe sârbul Strahinja Buncic prin procedeul ippon.

Vieru a câștigat lupta cu Buncic în numai 44 de secunde, o victorie care l-a propulsat în semifinală.

În semifinală, Vieru a pierdut în fața japonezului Hifumi Abe.

Dar a urmat finala mică a categoriei de greutate 66 kg, în care l-a învins, acasă, pe francezul Walide Khyar.

Denis Vieru este numărul unu mondial în categoria sa de greutate, de 66 de kilograme.

Pentru bronzul obținut la Paris, Denis Vieru va primi o recompensă de 2 milioane de lei din partea statului.

Judocanul Denis Vieru, care a câștigat la 28 iulie prima sa medalie olimpică și a adus Republicii Moldova prima medalie la Jocurile Olimpice de la Paris, spune că această reușită este „o trambulină pentru viitor” pentru el și o „bună motivație” pentru copiii care practică acest sport.