Fostul polițist de frontieră Gheorghe Petic spune că a fost achitat într-un dosar ce ar fi fost fabricat de fosta guvernare PD

Gheorghe Petic, în timpul unui protest la Chișinău, septembrie 2015

Fostul polițist de frontieră, Gheorghe Petic, spune că a fost achitat într-un dosar de viol, care i-ar fi fost fabricat de fosta putere în frunte cu Partidul Democrat și din cauza căruia a petrecut mai multe luni în detenție, în 2019. Petic a anunțat pe rețelele de socializare online că decizia de achitare a fost luată la 30 noiembrie de Judecătoria Orhei. Activist al Platformei DA, el mai spune că va cere prejudicii morale pentru că acuzațiile false i-au afectat familia. Acuzațiile de viol împotriva sa au fost retrase în luna octombrie, după apariția unor înregistrări video cu scene în care presupusa victimă a violului era instruită cum să însceneze infracțiunea. Șase persoane au fost reținute și plasate în arest preventiv în legătură cu fabricare dosarului. Printre arestați se numără Vadim Mânzărari, fostul șef-adjunct al Serviciului Protecție Internă și Anticorupție al Ministerului de Interne. În dosarul înscenării violului mai este cercetat un alt fost demnitar al Ministerului de Interne, Gheorghe Cavcaliuc, care a devenit politician și a fugit din R. Moldova după alegerile parlamentare anticipate din iulie 2021.