Președinta Maia Sandu a declarat aseară, la deschiderea Târgului de Crăciun la Chișinău că, în anul ce se apropie de sfârşit, Republica Moldova a reușit să-și refacă „bunul nume în lume”.
„Un an în care a reapărut speranța. Speranța, care hrănește încrederea și încrederea care hrănește puterea de a transforma visele în realitate”, a spus președinta Maia Sandu.
În mesajul său, Maia Sandu a vorbit și despre nevoia de solidaritate a moldovenilor, indiferent unde se află.
Mesaje similare au transmis si șefa cabinetului Natalia Gavrilița și preşedintele Parlamentului, Igor Grosu.