Ministerul moldovean de Externe spune că cei trei moldoveni de la bordul navei de croazieră Diamond Princess, izolată din 3 februarie în portul japonez Yokohama, sunt sănătoși și nu prezintă semne de infectare cu coronavirusul nou. Într-un comunicat de presă, ministerul spune toți membrii echipajului, inclusiv moldovenii, au fost testați repetat la 20 februarie, rezultatele urmând să fie anunțate în 2-3 zile. Știrea vine după ce Japonia a anunțat joi primele două decese din cauza coronavirusului printre persoane care s-au aflat la bordul navei – doi oameni în vârstă. Nava a sosit la Yokohama cu aproximativ 3700 de oameni la bord, inclusiv un echipaj de peste o mie de persoane. De atunci, 630 de persoane de pe navă au fost depistate ca purtătoare de coronavirus de tip nou.
Ministerul de Externe: cei trei moldoveni de la bordul navei de croazieră Diamond Princess nu prezintă semne de infectare cu coronavirus
Nava Diamond Princess în portul Yokohama