Patriarhul Daniel al Bisericii Ortodoxe Române a spus, în mesajul adresat credincioșilor la slujba de Crăciun de astăzi, că dreapta credinţă, rugăciunea fierbinte şi viaţa curată sunt „cele mai prețioase” daruri pe care credincioșii le pot oferi nu numai la Crăciun, ci tot timpul vieţii, el îndemnând la oferirea de daruri copiilor, bolnavilor, bătrânilor, tuturor oamenilor aflaţi în dificultate.
Înaltul ierarh al Bisericii Ortodoxe Romane a oficiat slujba împreună cu părintele Qais, Episcop de Erzurum, delegatul Patriarhiei Antiohiei în Romania şi cu Episcopul vicar patriarhal Ieronim Sinaitul.
Slujba de Crăciun din interiorul Catedralei Patriarhale de la Bucureşti s-a desfăşurat cu respectarea normelor sanitare recomandate de autorităţi în contextul pandemiei de COVID-19, numărul de persoane prezente la ceremonie fiind restricționat la maxim 70 de persoane, potrivit site-urilor de știri din România.