Premierul român Ludovic Orban a felicitat-o pe Maia Sandu pentru victoria în primul tur al prezidențialelor

Ludovic Orban

Premierul român Ludovic Orban a felicitat-o pe Maia Sandu pentru câștigarea primului tur de scrutin al alegerilor prezidențiale moldovene, spunând că, dacă va fi aleasă, „poate să garanteze” un parcurs „mai ferm” al Republicii Moldova pe „traiectoria europeană”. Vorbindu-le jurnaliștilor la București, luni, Orban și-a exprimat „convingerea” că, în turul doi de scrutin de pe 15 noiembrie, va fi „respectată democrația” și dreptul la vot al „fiecărui cetățean din Republica Moldova”. Maia Sandu a câștigat, duminică, primul tur de scrutin al prezidențialelor cu peste 36% din voturi, urmând să se confrunte în turul doi cu președintele pro-rus, Igor Dodon, care vrea să obțină un al doilea mandat de patru ani. România este unul din cei mai mari donatori ai Republicii Moldova și principalul ei partener comercial, iar guvernele de la București indiferent de culoarea politică au sprijinit apropierea ei mai mare de Uniunea Europeană. Premierul Orban care conduce Partidul Național Liberal se pregătește și el de alegeri parlamentare, în România, pe 6 decembrie, mizând și pe voturile sutelor de mii de moldoveni cu cetățenie română.

Your browser doesn’t support HTML5

Ce cunosc românii despre alegerile din R.Moldova? Vox populi, la Suceava