Președintele Parlamentului de la Chișinău s-a întâlnit cu noul ambasador al UE în R. Moldova

Janis Mazeiks și Igor Grosu, Chișinău 10 septembrie 2021

Janis Mazeiks și Igor Grosu, Chișinău 10 septembrie 2021

Președintele Parlamentului de la Chișinău Igor Grosu s-a întâlnit vineri cu noul amabsador al Uniunii Europene în R.Moldova, letonul Janis Mazeiks, care i-a urmat în funcție ambasadorulului Peter Michalko.

Igor Grosu a declarat cu această ocazie că autoritățile moldovene apreciază mult susținerea pe care blocul comunitar o acordă statului moldovenesc în procesul de integrare europeană. „Parteneriatul strategic cu Uniunea Europeană va fi subiectul de maximă relevanță pe agenda Legislativului”, a mai spus Grosu.

Președintele Parlamentului și-a exprimat de asemenea gratitudinea față de statele membre ale Uniunii Europene pentru sprjinul oferit Moldovei în combaterea COVID-19 prin donare de echipamente medicale și loturi de vaccin.