Mii de oameni au protestat sâmbătă în multe orașe europene împotriva reimpunerii sau prelungirii unor restricții din cauza pandemiei de COVID-19.
Demonstranții din orașul german Kassel au purtat pancarte pe care se putea citi „Puneți capăt lockdownului”, „Corona rebeli” și altele, într-un protest organizat de extrema dreaptă și stângă, marcat de ciocniri cu forțele de ordine.
Mii de oameni au demonstrat de asemenea la Londra, unde poliția a arestat 36 de oameni pentru încălcarea restricțiilor anti-COVID.
Alte proteste au avut loc la Amsterdam, Viena, Sofia sau în orașul elvețian Liestal.