FOTO | Adunarea „Moldova Europeană”. Oamenii spun „nu papucului Rusiei”
La Chișinău s-a desfășurat Adunarea „Moldova Europeană”, unul dintre cele mai de amploare mitinguri pro-europene din ultimii ani. Evenimentul a fost organizat la inițiativa președintei R. Moldova, Maia Sandu, susținută de guvernarea PAS, în pragul summitului european care va avea loc în R. Moldova.
![Adunarea „Moldova Europeană” a fost organizată de guvernarea PAS, la inițiativa președintei Maia Sandu](https://gdb.rferl.org/01000000-0a00-0242-9862-08db59fee4ca_w1024_q10_s.jpg)
1
Adunarea „Moldova Europeană” a fost organizată de guvernarea PAS, la inițiativa președintei Maia Sandu
![Potrivit estimărilor poliției, la manifestația pro-europeană de la Chișinău ar fi participat peste 70.000 de oameni. Aceste cifre nu au putut fi verificate în mod independent](https://gdb.rferl.org/01000000-0a00-0242-c0a6-08db59ff053d_w1024_q10_s.jpg)
2
Potrivit estimărilor poliției, la manifestația pro-europeană de la Chișinău ar fi participat peste 70.000 de oameni. Aceste cifre nu au putut fi verificate în mod independent
![„Spune nu papucului Rusiei” s-a putut citi pe una dintre pancartele cu care au venit participanții la miting](https://gdb.rferl.org/01000000-0a00-0242-d97e-08db59ff058d_w1024_q10_s.jpg)
3
„Spune nu papucului Rusiei” s-a putut citi pe una dintre pancartele cu care au venit participanții la miting
![„Alegeți Europa, iar Europa vă va primi cu brațele și inimile deschise” a subliniat președinta Parlamentului European, Roberta Metsola, ajunsă la Chișinău special pentru Adunarea „Moldova Europeană”](https://gdb.rferl.org/01000000-0a00-0242-0d66-08db59fef8c3_w1024_q10_s.jpg)
4
„Alegeți Europa, iar Europa vă va primi cu brațele și inimile deschise” a subliniat președinta Parlamentului European, Roberta Metsola, ajunsă la Chișinău special pentru Adunarea „Moldova Europeană”