Noua propunere de reformă a salariilor în sectorul bugetar făcută de Ministerul Finanțelor ar tripla de la 1 septembrie salariul de bază al șefei statului, al președintelui parlamentului și al șefului guvernului și le-ar mări de peste două ori pe cele ale miniștrilor și deputaților.