Credeți că Ministerul Educației ar trebui să revizuiască testul la matematică de la BAC? Click pentru a răspunde la un SONDAJ
Pe 15 iunie, Ministerul Educației și Agenția Națională pentru Curriculum și Evaluare au anunțat, printr-un comunicat, că nu consideră necesară modificarea baremului sau reevaluarea itemilor 5 și 10 c) din testul de Bacalaureat la matematică, susținut de elevii de la profilul real pe 12 iunie.
Autoritățile spun că au consultat specialiști și au analizat un eșantion reprezentativ de 15% din lucrările de examen. Potrivit datelor preliminare, gradul de realizare a itemului 5 este similar sau mai bun decât în majoritatea sesiunilor din ultimii ani, iar itemul 10c a înregistrat cel mai ridicat nivel de rezolvare din perioada 2022–2025 și a apărut atât în testul de exersare pentru sesiunea de BAC 2026, cât și în manualul de clasa a XII-a.
Șefa Agenției Naționale pentru Curriculum și Evaluare, Lilia Ivanov, crede că nemulțumirea elevilor nu își are temei, iar situația este „amplificată artificial”.
„Testele pentru examenele de Bacalaureat sunt realizate de cei mai buni profesori de matematică, practicieni care predau în liceu. Ei trec un filtru serios pentru a fi selectați. În anii precedenți nu au fost nemulțumiri, iar itemii de anul acesta nu sunt mai complicați și baremul de punctaj este foarte permisiv”, a spus Europei Libere Lilia Ivanov.
Elevi, părinți și chiar profesori de matematică contestă explicațiile autorităților
Răspunsul autorităților nu i-a convins, însă, pe mulți dintre semnatarii petiției. În comentariile lăsate la un video publicat pe rețele de ministrul Educației, Dan Perciun, elevi și părinți au scris că problema nu ține doar de dificultatea subiectelor, ci și de modul în care a fost construit testul.
O elevă de la Bălți a spus că Ministerul Educației a analizat doar o parte din problemele semnalate.
„Pe lângă faptul că nivelul de dificultate a fost mai înalt comparativ cu anii precedenți, anexa a fost incompletă și în defavoarea elevului. La geometrie avem nevoie de formule pentru a rezolva problemele, iar dumneavoastră le-ați omis. Dacă elevul nu și le amintește, nu poate rezolva problemele. Presați de timp și emoții, e firesc să uităm, de aceea anexa ne vine în ajutor. De ce în anii precedenți formulele erau prezente în anexe, dar acum au lipsit?”, a întrebat tânăra.
Mama unui elev a spus că nu este de acord cu argumentele ministrului, deoarece petiția a fost semnată inclusiv de elevi olimpici.
„Păcat că nu se înțelege un aspect: nu s-au plâns elevi de nota 5 sau 6; s-au plâns olimpici, elevi de 9 și 10. Respectiv, declarația ministrului de genul: «Vouă vi s-a părut că e greu» nu va fi apreciată de acești elevi”, a scris femeia pe Facebook.
Printre semnatarele petiției se numără și Gabriela Diaciuc, profesoară de matematică cu grad didactic superior la Liceul „Aleksandr Pușkin” din orașul Fălești, cu 36 de ani de experiență. Ea spune că a transmis și un demers către Agenția Națională pentru Curriculum și Evaluare, în care și-a argumentat poziția.
Spre exemplu, la itemul 5 (Trigonometrie), ea a observat „o stratificare artificială” a cerințelor. Exercițiul a combinat patru teme diferite: ecuația de gradul al doilea în raport cu cosinusul, analiza cercului trigonometric pentru determinarea semnului în cadranul al II-lea, formula de reducere pentru corelarea unghiurilor α/2 și β și formula unghiului pe jumătate sub radical.
„În aceste condiții, o singură greșeală de semn făcută la o etapă intermediară, posibil din cauza oboselii, poate compromite întregul rezultat, chiar dacă raționamentul elevului a fost corect”, a scris Diaciuc în demersul către agenție.
Analizând exercițiu cu exercițiu testul, profesoara a ajuns la concluzia că acesta a fost prea voluminos pentru cele 180 de minute alocate și conține „capcane”.
„Colegii din Chișinău spun că elevii au fost mulțumiți, dar situația din provincie este diferită. Mulți elevi din capitală fac meditații și au acces la mai multe resurse, au suficienți profesori, pe când în raioane ei se bazează pe manuale și programa de BAC. Cei care elaborează testele nu se gândesc la elevul mediu”, a spus Europei Libere profesoara din Fălești.
Potrivit ei, elevii care aveau mediile 8–9 și au muncit constant în ultimii ani au ieșit dezamăgiți de la examen, considerând că nu au obținut rezultatul pe care îl meritau.
„Anul acesta am avut doar 13 elevi la profil real, iar la anul, nici jumătate nu cred că vor fi. Mulți aleg profilul umanist de teama examenului la matematică. Noi aici, în raioane, lucrăm și cu elevi de 5 și 6. Eu am elevi bunișori, dar care nu au nevoie de matematică. Au mers la profil real pentru că vor să studieze Medicina, au nevoie de chimie și biologie”, a adăugat Gabriela Diaciuc.
◉ SONDAJ
Antrenorul olimpicilor: „Matematica nu se reduce la 12 probleme”
Marcel Teleucă, profesor de matematică la un liceu privat din Chișinău și antrenorul lotului național olimpic la matematică, spune că testul din acest an i s-a părut diferit de cele din anii precedenți.
„M-am uitat la itemii 5, 10 și 12. Itemul 5 este mai deosebit față de celelalte. Nu am mai avut până acum un exercițiu de acest tip”, a spus profesorul Europei Libere.
El afirmă că propune de mai multă vreme un alt model de evaluare a elevilor care nu participă la concursuri și olimpiade, de tip IST – Instrument Profesional de Evaluare a Aptitudinilor Cognitive, similar celui din SUA.
„Aș propune un test mai scurt, cu itemi din toată programa. Nu trebuie să căutăm ce poate greși elevul, ci să vedem ce știe și dacă stăpânește cunoștințele de bază. Matematica nu se reduce la 12 probleme”, a precizat Marcel Teleucă.
Petiția privind examenul de Bacalaureat la matematică, profil real, a fost semnată de 1.382 de persoane și a fost lansată în ziua în care elevii au susținut examenul.
În textul acesteia, elevii susțin că subiectele propuse au depășit semnificativ nivelul mediu al unui examen de Bacalaureat.
„În loc să evalueze echilibrat competențele dobândite pe parcursul anilor de studiu, testul a inclus exerciții de dificultate foarte ridicată, comparabile cu probleme întâlnite în competiții sau examene universitare”, se arată în petiție.
Examenele de Bacalaureat se vor încheia pe 19 iunie. Rezultatele preliminare ale sesiunii de bază vor fi afișate pe 25 iunie în centrele de Bacalaureat. În aceeași perioadă, candidații își vor putea consulta lucrările și notele pe platforma bac.md și vor putea depune contestații.
📰 Europa Liberă Moldova este și pe Google News. Abonează-te