În mesajul său adresat Summitului pentru democrație, președinta Republicii Moldova Maia Sandu a vorbit despre fragilitatea democrației, în contextul provocărilor globale care stau în fața tuturor, indiferent dacă vin dintr-o țară mare sau mică, bogată sau mai săracă.
În mesajul video adresat participanților la Summit, Maia Sandu a spus că printre soluțiile pentru consolidarea democrației se află investiția în oameni, eliminarea corupției și solidaritatea globală, care sînt esențiale pentru apărarea valorilor guvernării pentru cetățeni și restabilirea încrederii în stat.