Președinta Maia Sandu va fi într-o vizită oficială în România, la invitația omologului său Klaus Iohannis, în cadrul căreia vor fi semnate Foaia de parcurs privind domeniile prioritare de cooperare Republica Moldova – România și acordul interguvernamental privind recunoașterea reciprocă a diplomelor, certificatelor și titlurilor științifice. Maia Sandu este însoțită de ministrul de externe NIcu Popescu. Acesta va avea avea consultări separate cu omologul său de la București, Bogdan Aurescu, urmate de o conferință de presă.
### Vezi și... ###
Criza politică din România se apropie de sfârșit, dar împotriva votului dat de români acum un anVizita Maiei Sandu este prilejuită de marcarea a 30 de ani de la stabilirea relaţiilor diplomatice bilaterale dintre cele două ţări.
Într-o declarație a președenției române se arată că: ,„Vizita reprezintă un foarte bun prilej de reconfirmare a relaţiei speciale, privilegiate, de Parteneriat strategic pentru integrarea europeană a Republicii Moldova, bazată pe comunitatea de limbă, cultură şi istorie, oferind totodată ocazia de a evalua stadiul implementării deciziilor convenite cu prilejul întrevederilor anterioare la nivel de şef de stat – de la Chişinău, din 29 decembrie 2020 şi din 27 august 2021, precum şi de la Bucureşti, din 20 aprilie 2021”, a informat Administraţia Prezidenţială.