Președinta Maia Sandu în vizită oficială în România

Președintele român Klaus Iohannis și președinta Maia Sandu, la scurt timp după ce Maia Sandu cîștigase președinția, Chișinău, 29 decembrie 2020.

Președinta Maia Sandu va fi într-o vizită oficială în România, la invitația omologului său Klaus Iohannis, în cadrul căreia vor fi semnate Foaia de parcurs privind domeniile prioritare de cooperare Republica Moldova – România și acordul interguvernamental privind recunoașterea reciprocă a diplomelor, certificatelor și titlurilor științifice. Maia Sandu este însoțită de ministrul de externe NIcu Popescu. Acesta va avea avea consultări separate cu omologul său de la București, Bogdan Aurescu, urmate de o conferință de presă.

### Vezi și... ###

Criza politică din România se apropie de sfârșit, dar împotriva votului dat de români acum un an

Vizita Maiei Sandu este prilejuită de marcarea a 30 de ani de la stabilirea relaţiilor diplomatice bilaterale dintre cele două ţări.

Într-o declarație a președenției române se arată că: ,„Vizita reprezintă un foarte bun prilej de reconfirmare a relaţiei speciale, privilegiate, de Parteneriat strategic pentru integrarea europeană a Republicii Moldova, bazată pe comunitatea de limbă, cultură şi istorie, oferind totodată ocazia de a evalua stadiul implementării deciziilor convenite cu prilejul întrevederilor anterioare la nivel de şef de stat – de la Chişinău, din 29 decembrie 2020 şi din 27 august 2021, precum şi de la Bucureşti, din 20 aprilie 2021”, a informat Administraţia Prezidenţială.