Linkuri accesibilitate

Franța este campioana mondială la fotbal 2018 (VIDEO)

Echipa Franței pe Stadionul Lujniki sărbătorind victoria cu Cupa Mondială FIFA
La ceremonia oficială de acordare a medaliilor jucătorilor celor două echipe, președintele FIFA, Giovanni Infantino, și președinții Rusiei, Franței și Croației, Vladimir Putin, Emmanuel Macron și Colinda Grabar-Kitarovic, 15 iulie 2018

La Moscova s-a încheiat astă-seară Campionatul Mondial de Fotbal cîștigat de echipa Franței, care în meciul final a înfrînt cu 4-2 echipa Croației. Pe locul al treilea s-a situat Belgia. Meciul a fost urmărit din tribune de președintele Vladimir Putin și omologii săi din Franța și Croația, Emmanuel Macron și Colinda Grabar-Kitarovic, care au înmînat ulterior jucătorilor celor două echipe medaliile pentru primele două locuri ale Campionatului. Manifestări de jubilație au avut loc ulterior în centrul Parisului și în alte orașe din Franța, cu participarea a zeci de mii de fani ai echipei naționale.

Francezii jubilează după victoria echipei lor la Campionatul Mondial de Fotbal din Rusia
Așteptați

Nici o sursă media

0:00 0:00:29 0:00

Următoarea ediție a Campionatului Mondial se va desfășura în 2022 în Qatar, al cărui emir a fost prezent la o ceremonie specială la Kremlin.

Rusia transmite Qatar-ului organizarea viitoarei ediții a Cupe Mondiale de fotbal