Linkuri accesibilitate

Angajăm corespondent la Bruxelles

Europa Liberă angajează un corespondent pentru redacțiile sale în limba română, care să acopere Uniunea Europeană și NATO pentru platformele noastre digitale, destinate publicului din România și Republica Moldova.

Candidatul ideal va fi localizat în Bruxelles și va fi responsabil pentru scrierea, editarea și publicarea articolelor, precum și pentru producerea de conținut multimedia, inclusiv fotografii și videoclipuri pe teme majore legate de UE și NATO.

Cerințe:

  • Experiență anterioară în jurnalism, cu focus pe Uniunea Europeană și NATO;
  • Abilități excelente de scriere și editare în limba română;
  • Capacitatea de a produce conținut original și informativ, cu o atenție deosebită la acuratețe și verificarea faptelor;
  • Abilitatea de a lucra sub presiune și de a răspunde rapid la situații de breaking news;
  • Experiență în utilizarea platformelor digitale și a instrumentelor de editare audio și video;
  • Cunoștințe solide de engleză și de preferință, cunoașterea limbii franceze.

Responsabilități:

  • Acoperirea știrilor și evenimentelor din Uniunea Europeană și NATO pentru publicul din România și Republica Moldova, prin producerea de conținut original și de calitate pentru platformele digitale ale Europei Libere;
  • Cooperarea strânsă cu colegii din redacție și coordonarea cu editorii de știri și producătorii de conținut pentru a asigura o acoperire extinsă și precisă a subiectelor abordate;
  • Cultivarea de surse și menținerea unor relații bune cu persoane-cheie din cadrul Uniunii Europene și NATO;
  • Participarea la training-uri și sesiuni de pregătire pentru a îmbunătăți continuu abilitățile de jurnalism și de a învăța să utilizeze instrumentele digitale și multimedia moderne.

Beneficiile includ șansa de a lucra într-o redacție prestigioasă și renumită pentru jurnalismul său independent și de înaltă calitate, dar și accesul la resurse și instrumente de ultimă generație pentru a produce conținut digital de calitate.

Europa Liberă este o organizație inovatoare, are misiunea pe primul loc și pune mare preț pe colaborare. Promovăm egalitatea de șanse la angajare și încurajăm diversitatea în rândul angajaților. Pentru a te alătura echipei noastre, înscrie-te AICI.

XS
SM
MD
LG