În sentința Judecătoriei Buiucani, prin care Plahotniuc a fost condamnat la 19 ani de închisoare pentru frauda bancară, se menționează că el a cumpărat în 2014 un avion Embraer Legacy 650 este un business jet, cu o lungime de 15 metri și locuri pentru cel mult 13 pasageri. Este dotat cu bucătărie și paturi. cu banii pe care o companie afiliată lui Ilan Șor – un alt oligarh moldovean, care a fost condamnat, în absență, în 2024, la 15 ani de închisoare pentru rolul său în furtul miliardului de dolari din sistemul bancar. Șor se ascunde în Rusia și pledează nevinovat. i-a luat în credit de la Banca de Economii.
Peste jumătate de an, Plahotniuc ar fi vândut aeronava. Atât la procurare, cât și la vânzare, suma de circa 21 milioane de dolari ar fi fost divizată și transferată prin mai multe companii off-shore, astfel încât să se piardă urma banilor.
Procurorii au calificat aceste acțiuni drept spălare de bani și escrocherie în proporții deosebit de mari, iar instanța l-a găsit vinovat pe Plahotniuc în acest episod. El, însă, a numit versiunea acuzării o „poveste populară”.
În pledoaria sa din instanță, oligarhul a povestit că, la începutul anilor 2000, a avut un avion mic – Learjet, pentru cel mult patru pasageri. După ce a intrat în politică, în 2009, și-a dat seama că are nevoie de o aeronavă mai mare, în care să încapă și 12 oameni, dar i s-a părut mai convenabil să ia în arendă avioane decât să cumpere unul.
Din acest motiv, i-ar fi vândut lui Ilan Șor atât Learjetul, cât și compania Nobil Air, care gestiona aeronava. De asemenea, Plahotniuc susține că Șor este, de fapt, beneficiarul companiilor care au participat la cumpărarea Embraer Legacy.
Drumul încâlcit al banilor
Potrivit acuzării, pe 24 noiembrie 2014, compania În 2021, fondatoarea companiei Dracard, Tatiana Dolghin, a fost condamnată la 6 ani de închisoare. Ea și-a recunoscut vina și a povestit în instanță că un cunoscut i-a propus să fie formal directoarea uneia dintre companiile lui Ilan Șor. Pentru că semna acte, ea era plătită cu 100 de dolari pe lună. În 2023, Curtea de Apel i-a micșorat pedeapsa cu un an., afiliată lui Ilan Șor, a obținut de la Banca de Economii un credit de 34 milioane de euro. În aceeași zi, această sumă a fost divizată între mai multe companii din străinătate, sub forma unor plăți pentru materiale de construcții, mobilă sau echipamente electronice. Spre finalul zilei, întreaga sumă a fost transferată pe contul companiei Zenit Management, care potrivit procurorilor, îi aparține tot lui Șor.
Banii au intrat în contul Zenit Management din banca letonă Privatbank, iar compania a transmis o parte din ei – 19,8 milioane de euro, în contul său din R. Moldova, deschis la Victoriabank. Ulterior, au fost transferați altor companii, ca, într-un final, circa 21 milioane de dolari să ajungă la Scotway Management, al cărei beneficiar, potrivit procurorilor, era Plahotniuc.
După o nouă serie de transferuri, această sumă a ajuns pe contul altei companii a lui Plahotniuc – Seppota Services, care a cumpărat, pe 15 decembrie 2014, un avion Embraer Legacy 650. La șase luni distanță, el a vândut aeronava la același preț. Și de această dată, suma a fost divizată între mai multe companii și s-a întors la Scotway Management.
Declarațiile agentei sub acoperire și legătura cu Andronachi
Versiunea acuzării a fost confirmată de o martoră secretă, care figurează în dosar cu numele „Maria Ursu” și este o persoană din anturajul lui Plahotniuc. În 2020, ea a colaborat cu ancheta în calitate de agentă sub acoperire, iar identitatea ei nu a fost dezvăluită nici în instanță. Procurorii au prezentat probe că femeia nu a traversat frontiera cu R. Moldova în ultimii 5 ani și a fost audiată în timpul anchetei la Ambasada de la București.
- Citește și: Agentă sub acoperire, martoră în procesul lui Plahotniuc: Dezvăluiri despre afacerile și averea oligarhului
Atunci, „Maria Ursu” a declarat că firma Seppota Services a fost creată la cererea lui Plahotniuc special pentru a cumpăra avionul. Potrivit ei, de asta s-a ocupat un afacerist din România – Bogdan Gheorghiu, care îl ajuta pe Plahotniuc să ascundă urma unor mari sume de bani, prin intermediul holdingului Uniasia din Hong-Kong. Martora susține că fostul vicepreședinte al Partidului Democrat, Vladimir Andronachi, ar fi fost desemnat de Plahotniuc pentru negocierile legate de procurarea aeronavei.
Ancheta a stabilit сă Andronachi, „în calitate de persoană de încredere” a lui Plahotniuc, a gestionat companii off-shore, inclusiv cele implicate în tranzacția cu Embraer. Mai mult decât atât, în ziua în care compania afiliată lui Șor a primit de la Banca de Economii creditul de 34 milioane de euro, compania Andronachi este judecat acum pentru escrocherie pentru creditul obținut de compania Universal Proiect. El pledează nevinovat., beneficiarul căreia, potrivit procurorilor, este Andronachi, a obținut un credit de la aceeași bancă – de 34 milioane de lei.
De la Universal Proiect, banii au fost transferați mai multor companii, iar o parte – 444.000 de dolari, a intrat în contul companiei Scotway Management. Judecătorii au ajuns la concluzia că această sumă a fost folosită, la fel, pentru procurarea avionului Embraer și face parte din același circuit financiar ca și creditul obținut de compania Dracard.
Oamenii legii au mai aflat că tranzacția de circa 21 milioane de dolari de procurare a avionului a fost efectuată de la aceeași adresă IP de pe care erau gestionate afacerile lui Plahotniuc, cum ar fi clubul de noapte „Entourage” din Chișinău, fundația de caritate „Edelweis” și holdingul media „General Media Group”.
Încă un avion și Plahotniuc dă vina pe Șor
În timpul procesului, Plahotniuc a povestit că în 2003 și-a cumpărat un avion Learjet pentru a face naveta între Chișinău, București și nordul Italiei, unde avea afaceri. „Recordul era să ajung în trei țări și să mă întorc în R. Moldova în aceeași zi”, spus el.
Tot atunci, a fondat compania Nobil Air, care gestiona aeronava, personalul și stabilea itinerariul. Dar, după ce a intrat în politică, în 2009, avea nevoie să fie însoțit în călătorii de delegații de circa 10 de persoane, de aceea închiria avioane mai mari de la companii internaționale.
Plahotniuc a spus că, după ce i-a vândut lui Șor compania Nobil Air, nu a mai deținut aeronave și a povestit în instanță despre încă un avion.
În cuvintele lui Plahotniuc, la mijlocul anului 2014, Seppota Services i-ar fi împrumutat circa 6 milioane de euro companiei Avia Trade, afiliate lui Ilan Șor. Pentru că nu a primit banii înapoi, Seppota s-a adresat în instanță, iar Șor i-ar fi transferat un avion Falcon, pentru a stinge datoria. Plahotniuc s-a arătat nemulțumit că acest episod a dispărut din rechizitoriu.
Oligarhul susține că în cazul Embraer a fost o situație similară și că ambele aeronave au fost cumpărate de aceeași persoană, adică de Șor. Potrivit lui, chiar și martora „Maria Ursu” ar fi spus că Scotway Management îi aparține lui Șor sau unei alte persoane cu care acesta lucra.
Vezi și un reportaj din instanță din 26 martie, când Plahotniuc și-a susținut pledoaria și ultimul cuvânt.
Ce spun judecătorii
Judecătorii nu l-au crezut pe Plahotniuc că el nu ar fi fost beneficiarul companiei Seppota Services. Ei au explicat că anume această companie a plătit pentru procurarea aeronavei Falcon, iar după vânzarea ei, banii au revenit la Seppota printr-un circuit financiar complicat, inclusiv prin compania Longford-Partners, beneficiarul căreia era Plahotniuc.
„Completul de judecată apreciază critic și drept o metodă de apărare argumentele inculpatului precum că atât în ceea ce privește aeronava Falcon, cât și aeronava Embraer ar fi fost implicat Ilan Șor […] Or, circuitul financiar relevă contrariul”, se arată în sentință.
Magistrații au mai spus că martora „Maria Ursu” nu a declarat cu certitudine că Scotway Management îi aparține lui Șor și s-au arătat convinși că Plahotniuc a fost beneficiarul efectiv al acestei companii.
Prima reacție la condamnare
Pe 6 mai, la două săptămâni după ce prima instanță l-a condamnat la 19 ani de închisoare, Vladimir Plahotniuc a publicat un comentariu pe rețele, prin intermediul avocaților săi. În postare, el a sugerat că judecătorii ar fi adoptat decizia sub presiunea guvernării, iar procurorul ar fi promovat la scurt timp evaluarea ca „recompensă” pentru dosarul „întocmit” împotriva lui.
„Toate influențele politice sunt atât de evidente, toate comenzile date de sus sunt atât de vădite, încât doar naivii pot crede că în aprilie s-a produs un act de triumf al legii”, a scris Plahotniuc.
Anterior purtătoarea de cuvânt a partidului de guvernare PAS, Adriana Vlas, a calificat drept „aberații” acuzațiile lui Plahotniuc și ale avocaților săi că dosarul ar fi influențat politic. „Justiția trebuia să își facă treaba”, a spus ea Europei Libere.
Tot pe 6 mai, Procuratura Anticorupție a anunțat că a contestat sentința lui Plahotniuc, insistând ca el să fie condamnat la 25 ani de închisoare, așa cum a cerut în prima instanță.
📰 Europa Liberă Moldova este și pe Google News. Abonează-te