Ce consecințe poate avea asupra R. Moldova starea de urgență în sectorul energetic din Ucraina

Linia de înaltă tensiune Vulcănești - Chișinău care urmează să fie dată în exploatare în viitorul apropiat și va permite transportul direct din România a curentului electric

Declararea stării de urgență în sectorul energetic ucrainean nu ar afecta asigurarea cu resurse energetice a R. Moldova, susțin autoritățile de la Chișinău, în timp ce experții independenți avertizează că acest fapt ar putea lovi importurile de curent și ar favoriza creșterea tarifelor.

Despre intenția Kievului de a declara stare de urgență în sectorul energetic al Ucrainei a anunțat miercuri seara președintele Volodimir Zelenski. Măsura va fi aplicată pe fondul întreruperilor masive de curent și de livrare a agentului termic în urma atacurilor Rusiei. Cea mai gravă situație se atestă în capitală, la Kiev.

Rusia folosește atacurile majore asupra sistemului energetic din Ucraina ca instrument și ca armă de presiune asupra Kievului, potrivit analiștilor occidentali.

Moldelectrica: deocamdată, Moldova nu e afectată

Întreprinderea de stat Moldelectrica, operatorul național de transport al curentului, a spus, la solicitarea Europei Libere, că la această etapă R. Moldova „nu este afectată de starea de urgență din Ucraina” și că analizează „toate evoluțiile din regiune pentru a menține echilibrul în rețea la parametrii necesari”. În acest sens, Moldelectrica se află „în legătură permanentă” cu instituțiile energetice din Ucraina și România.

Moldelectrica mai spune că sunt premature discuțiile ce țin de procurarea energiei electrice de urgență/avarie”.

Deocamdată, „nu sunt prevăzute sistări sau limitări ale transportului energiei electrice către consumatori”, dar totuși compania îndeamnă cetățenii să consume energia rațional, pentru evitarea suprasolicitării liniilor de înaltă tensiune de interconexiune în orele de vârf.

Și Eugen Buzatu, șeful Energocom, traderul energetic de stat, a spus Europei Libere că în prezent nu există temeiuri de îngrijorare ca o eventuala stare de urgență în sectorul energetic din Ucraina să afecteze în vreun fel sistemul moldovean.

La mijlocul lunii martie 2022, după declanșarea războiului de către Rusia, sistemele electrice ale R. Moldova și Ucrainei au fost sincronizate, la pachet, la Rețeaua Europeană a Operatorilor de Sisteme de Transport de Energie Electrică (ENTSO-E).

„Din octombrie, achizițiile de curent din Ucraina sunt zero”, a menționat Buzatu, precizând că o parte din necesarul de electricitate este asigurată de la CET-urile locale și din spațiul ENSTSO-E, preponderent din România.

Eugen Buzatu a sugerat că „ajutorul de avarie” – pentru echilibrarea sistemului electric – va putea fi solicitat în situații similare celor de la sfârșitul anului 2025, când regiunea Odesa a fost puternic afectată de bombardamentele rusești. Șeful Energocom atrage atenția că Ucrainei îi revine rolul major de echilibrare a unității comune, Ucraina-Moldova, în cadrul ENTSO-E.

Expert: ar putea provoca creșterea tarifelor

Pe de altă parte, expertul în energetică Eugen Muravschi crede că declararea stării de urgență în sectorul energetic ucrainean și atacurile rusești asupra infrastructurii critice din Ucraina ar putea lovi în capacitățile moldovene de import a energiei electrice și ar putea provoca creșterea tarifelor.

Din punct de vedere al tranzacțiilor transfrontaliere, Moldova cu Ucraina formează un singur bloc, explică expertul. Iar în situația în care centralele din Ucraina sunt ținta bombardatelor, Kievul va fi nevoit să importe mai mult curent, iar asta ar putea duce la dezechilibre pentru R. Moldova.

„Pentru R. Moldova este rezervată o cantitate limitată de energie, de peste 300 MW, în timp ce în orele de vârf avem nevoie de importuri de două ori mai mari. În asemenea situații, de regulă, Moldova consuma și din curentul neutilizat de Ucraina. Acum ucrainenii vor căuta să importe mai multă energie, iar Moldova nu va mai putea utiliza surplusul de la ucraineni”, a explicat expertul într-o discuție cu Europa Liberă.

Asta ne duce la gândul, spune Muravschi, că R. Moldova va fi nevoită să importe energie electrică în regim de avarie din România.

„Dacă lucrul acesta se va întâmpla suficient de des și pe perioade mai lungi de timp, asta poate să ducă la creșterea tarifelor, pentru că energia de avarie e mult mai scumpă decât cea cumpărată pe burse și, evident, prețul ei va trebui inclus în tarif”, atrage atenția expertul. Potrivit lui, situația se complică și prin faptul că, în anumite zile, și România se confruntă cu deficit de energie, fiind nevoită ea însăși să facă importuri.

Moldova a cerut „ajutor de avarie” României

R. Moldova a fost pusă în situația să ceară României, pentru câteva ore, „ajutor de avarie” – pentru echilibrarea sistemului – la începutul lunii decembrie 2025, după un atac masiv al Rusiei asupra sistemului energetic al Ucrainei.

Pe 6 decembrie, Rusia atacase Ucraina cu peste 650 de drone și 50 de rachete, dintre care 65 și, respectiv, 20 și-au atins țintele, lovind inclusiv obiective energetice ucrainene. Atacurile au provocat întreruperi de curent și au forțat centralele nucleare, inclusiv centrala nucleară Zaporojie, care se află sub controlul Rusiei, să reducă producția de energie electrică.

„Ajutorul de avarie” (circa 150 MW/oră) a fost folosit atunci de R. Moldova pentru prevenirea suprasarcinilor în rețea.

📰 Europa Liberă Moldova este și pe Google News. Abonează-te