Cele 100 de zile de la învestirea Guvernului Partidului Acțiune și Solidaritate (PAS), în urma alegerilor parlamentare din septembrie 2025, s-au împlinit pe 8 februarie. Premierul Alexandru Munteanu nu a prezentat un raport cu această ocazie, așa cum au făcut mulți premieri în trecut. El a spus că această practică este învechită și că Executivul „lucrează 365 de zile pe an” pentru a îndeplini cele trei obiective pe care și le-a asumat: creștere economică, accelerarea aderării la UE, pace și securitate acasă.
Opoziția a criticat activitatea de până acum a Guvernului, iar președinta Maia Sandu a spus că în trei luni „nu faci revoluție în economie” și că așteaptă să fie lansat, la primăvară, un program de accelerare a creșterii economice.
Invitații podcastului „Dincolo de Știri” cred că premierul Alexandru Munteanu ar fi avut cu ce să iasă în fața cetățenilor, dar nu s-a folosit de această ocazie.
„Primul lucru pe care l-aș menționa este ieșirea din CSI. A fost o decizie foarte importantă și eu cred că e o decizie istorică. Și de ce să nu o explici și cetățenilor, fiindcă imediat au început speculațiile, în lipsă de comunicare”, a spus Nicolae Negru.
Your browser doesn’t support HTML5
Negru și Boțan comentează primele 100 de zile ale Guvernului Munteanu
La capitolul reușite, expertul a mai trecut faptul că R. Moldova a început negocierile tehnice pentru aderarea la UE și că autoritățile au soluționat rapid pana masivă de curent de pe 31 ianuarie, deși, și în acest cazuri, au existat deficiențe de comunicare.
La polul opus, printre nereușite, el a remarcat întârzierile în construcția liniei de înaltă tensiune Chișinău-Vulcănești și fuziunea Universității din Cahul cu Universitatea Tehnică.
„Deci, lipsa de comunicare a făcut rău acestui Guvern. Domnul Munteanu se pretinde un premier tehnocrat, dar imaginea acestui Guvern poate avea de suferit din cauze politice, pentru că Guvernul este politic, oricum ai da”, a punctat Nicolae Negru.
„Psihologii spun asta: nu contează cum stau lucrurile, contează ce cred oamenii despre ele. Și atunci, ca oamenii să creadă de bine de un Guvern, Guvernul trebuie să comunice în mod adecvat”, a adăugat Igor Boțan.
În opinia comentatorului, deocamdată, „lucrurile merg din inerție”, Guvernul Munteanu fiind „o continuare a Guvernului Recean” și al treilea Guvern al PAS, care le-a promis alegătorilor să ducă R. Moldova în UE.
„Integrarea europeană este o sarcină majoră pe care trebuie să o realizeze guvernarea PAS și, din acest punct de vedere, nu ne puteam aștepta la lucruri importante realizate în primele 100 de zile. [...] Să vorbim despre eficiența Guvernului Munteanu, este prematur”, a menționat Igor Boțan.
Alte subiecte discutate în această ediție:
- Într-un interviu pentru Sputnik Moldova, ambasadorul agreat al Federației Ruse, Oleg Ozerov, a reamintit o „recomandare” a autorităților ruse pentru R. Moldova: „să nu meargă pe urmele Ucrainei”. Ce mesaje, inclusiv non-verbale, a transmis trimisul Rusiei în acest interviu și cum au reacționat autoritățile moldovene?
- Tensiunile dintre două comunități ortodoxe din satul Dereneu, raionul Călărași, au degenerat pe 10 februarie în altercații cu Poliția. Cazul a fost comentat de opoziția socialistă și de Guvern. De ce un conflict local a luat asemenea proporții?
- Două dosare de rezonanță – al fostului președinte Igor Dodon și al oligarhului Vladimir Plahotniuc, au ajuns într-un punct culminant. Săptămâna aceasta, Plahotniuc a fost așteptat în instanțe pentru a depune declarații în ambele dosare, ca martor și ca inculpat, dar nu a făcut-o. Audierile au fost amânate pentru săptămâna viitoare. Să ne așteptăm la dezvăluiri cutremurătoare?
În podcastul „Dincolo de Știri” explicăm și punem în context cele mai importante evenimente ale săptămânii împreună cu invitații noștri, analiștii Igor Boțan și Nicolae Negru. Un episod nou apare în fiecare sâmbătă dimineața, pe YouTube și pe pagina noastră moldova.europaliberă.org.
📰 Europa Liberă Moldova este și pe Google News. Abonează-te